Předlistopadová jablka






















Knížka vyšla 17. listopadu 2009 ke 20. výročí obnovení demokracie v českých zemích.


Napsali o knize...

Jitka Neradová, spisovatelka:
Předlistopadová jablka pozvolna zrají. Jakoby nastal čas dozrávání a sklizně. Nebo alespoň bilancování a hledání odpovědí, k čemuž komparativní jablka vybízejí. Stejně jako ponoukají k fiktivnímu výletu do minulosti. Jako by dávala naší zapomínající paměti pokyn, aby odhalila chvilky komunistického temna, které zmizely pod nánosem křiklavě barevných zážitků z tržní ekonomiky. Podobných opusů je v současnosti pomálu, i když se dá v souvislosti s kulatým výročím nějaká srovnávací sonda očekávat.
Co nám Listopad dal?
Mě jako první vytanula na mysli svoboda slova, kterou jsem v dětství nezažila. Už nevím, jak moc mě to trápilo, ale pamatuji si, že diametrální rozdíl mezi interpretací domácí a školní vedl k určité schizofrenii. Trochu se obávám, že naše generace s tímto hluboce zakořeněným návykem malinko bojuje dodnes.
Další myšlenkový exkurz do téměř panické hrůzy se mi v paměti vynořuje v souvislosti s StB. Ne, že by mě tehdy pronásledovala, ale proto, že následky jejího působení jsou v lidech dodnes. Jako nějaké dědictví režimu. Zděděný majetek ale můžete odmítnout, způsoby uvažování už se zavrhují podstatně hůře.
Třetí vzpomínkový veletoč se mi pojí s převlékáním kabátů. Tolik bývalých soudruhů dnes obléká oranžovou, modrou či zelenou uniformu, že mi nad tím dvacet let po Listopadu zůstává rozum stát. Že by ta jablka nepadala daleko od stromu?
Při čtení Předlistopadových jablek mi došlo, jaké zvláštní detaily si člověk pamatuje. Zkusila jsem si vybavit vlastní jablka a vyšla mi z toho podobná úroda jako Ondřejovi. Že by generační zkušenost? Pravděpodobně. I když s vrstevníky komunistického ražení bych sklízet jablka nechtěla.
Moje letitá paměť ale kupodivu nevypouštěla jen negativní vzpomínky alias jablka nahnilá. Nejspíš proto, že bývalý režim spojuji s mládím a to je pěkné za každého režimu. Moje babička vzpomínala na hezké dni v Protektorátu. A řekl by dnes někdo, že za války bylo hezky?
Není vyloučeno, že při sklizni člověk narazí na trpké kousky či dokonce na padančata. I méně kvalitní jablka se ale dají zpracovat, tu na mošt, v lepším případě na jabkovici.  Při konzumaci ale už člověk musí myslet na následky – ať už lehčího charakteru toaletního nebo drsné kocoviny. A pak, po alkoholu často přichází paměťové okénko. Aby nenastalo, je třeba věci připomínat. Třeba i Předlistopadovými jablky. Zdravá, dobře uskladněná odrůda je pro nás hodně důležitá. Přečtěte si je.


Ondřej Sedláček, autor:

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

    z řady různých důvodů jsem v listopadu 2007 sepsal následující vzpomínkový kus. Částečně jde o fabulaci, částečně o autobiografickou výpověď. A možná právě „generační výpověď“ je správný termín pro to, jak následující text brát.

    V letošním roce jsem se rozhodl svou „výpověď“ doplnit výmluvnými fotografiemi skvělé (a velmi vstřícné) dokumentaristky paní Iren Stehli a vydat ji veřejně. Výsledek - vyprávění v rovině textové spojené s cyklem dokumentů obrazových - nyní držíte v ruce.

    Pokud tuto útlou knihu dočtete, k čemuž nemusí nutně dojít, a přesto ji úplně „nepoberete“, doporučuji doslov, který snad leccos ohledně mých tvůrčích pohnutek objasní.

    Bude-li se vám kniha líbit a osloví-li vás, budu rád. Myslím, že autentických projevů na toto téma je z řad mých vrstevníků zatím nemnoho. A stejně tak ocením případnou „zpětnou vazbu“. I když měnit text ani sebe nehodlám…

    S přáním zajímavého počtení

Autor
(* 1975)


Vydalo: Nakladatelství JALNA, listopad 2009. www.jalna.cz
Fotografie: Iren Stehli
Počet stran: 40
Vazba: V2a - slepá lepená brožura s přebalem
Formát: 205 x 145
Poznámka: Klubové vydání, číslované

ISBN 978-80-86396-48-4


Knihu lze objednat třeba zde:

http://www.kosmas.cz/knihy/150924/predlistopadova-jablka


Přečíst si můžete i jiné moje knihy



nebo



nebo



nebo



nebo



nebo



nebo



Své služby „umělecké“ i „tvrdě komerční“ poskytuji profesionálům i nadšeným amatérům.

© Dřej 2021